Metodka

Metodka se tyčí nad osadou Koníkov a je dobře přístupná. Pokud cestujete autem, zaparkovat můžete na rozcestí a z něj pak pěšky dojít až na vrchol. Cesta je z počátku zpevněná, na samotný kopec pak vede pěšina. Dojet nahoru se dá i na kole.

Patří k místům, která jsou v okolí více známá. Na vrchu má člověk pocit, že se mu otvírá pohled do jiné krajiny, než je ta typická pro centrální část Žďárských vrchů. Svahy jsou zde prudké a údolí hluboká. Vrchol dosahuje nadmořské výšky 788 metrů, naproti tomu řeka Svratka se v nedalekém Jimramově zařezává do krajiny v nadmořské výšce 500 metrů. 

Metodka stejně jako sousední Kamenice nabízí krásný výhled na naše pohraniční hory na severu a severovýchodě. Pokud panují dobré podmínky, je možné i pouhým okem spatřit věž na 94 km vzdáleném Pradědu. Dobře jsou vidět Orlické hory i pohoří Kralického Sněžníku. Bystrému oku neuniknou ani větrné elektrárny na Svitavsku nebo letiště s hangáry u města Poličky. Z louky na jihovýchodním svahu lze vidět Bystřici nad Pernštejnem, při výborné dohlednosti i kopce v okolí Brna či dominantu Pálavy horu Děvín.

Na vrcholu Metodky se nachází památník skupiny odbojářů, kteří zahynuli při střetu s okupanty ke konci druhé světové války. Okolo vrchu se táhne Naučná stezka, na níž se návštěvník seznámí například s lidovou architekturou či informacemi o místních partyzánských skupinách.

Panorama ke zvětšení: