Pár řádků teorie

Určitě to znáte, máte chuť vyrazit na oblíbenou vyhlídku či rozhlednu, dorazíte na místo s představou, že uvidíte všechno možné, jenže ouha, viditelnost je nic moc a kochat se můžete tak maximálně blízkým okolím. Proč?

Příčin může být víc, zvýšený vyskyt prachových částitc v ovzduší, vysoká vlhkost a díky tomu nasycený vzduch vodní párou a jiné. Proto, aby bylo možné vidět daleko jsou vhodné situace, kdy nad naše území proudí suchý a studený vzduch. Ideální výhledy do dálky se nám naskytnou v zimě, když nastane inverzní ráz počasí, často bývají nižší polohy pokryty pokličkou smogu a mlhy, zatímco nad ní se nachází průzračný vzduch. Na pozadí nízké oblačnosti pak vrcholky kopců a hor krásně vyniknou. Pozorovat se dá dobře i po přechodu studených front nebo po nástupu tlakové výše, ovšem jen do chvíle, kdy se začne tvořit opar.

Pro sledování stavu ovzduší se vyplatí brát v patrnost zprávy o aktuálním počasí a jeho předpovědi. Pokud si chcete ověřit jaká dohlednost nad naším územím panuje, doporučuji navštívit stránky Českého hydrometeorologického ústavu, konkrétně zde: https://pr-asv.chmi.cz/synopy-map/pocasisp.php?ukazatel=dohlednost&pozadi=mapareg&graf=ano

Pokud se objevují hodnoty okolo 20, 30 kilometrů a níž, moc toho věru nespatříte. Ideální stav je od 50 výš, 75 km zaručuje perfektní dohlednost.

Aby bylo možné si udělat lepší přehled o tom, co vidíme, je vhodné navštívit tento web https://www.udeuschle.de/panoramas/makepanoramas.htm a navolit si místo, nadmořskou výšku i směr, kam se díváme a nechat si vytvořit model horizontu. Sám tuto fajn aplikaci využívám.Kopce k horám mají blízko

Tak se jmenuje knížka novoměstského fyzika a matematika pana Karla Daňka. Velice čtivým způsobem na různých příkladech doplněných o fotografie seznamuje čtenáře s problematikou optiky, fyziky, atmosférických jevů. Autor zmiňuje i své zkušenosti při bádání a pozorování s jejich výsledky. To vše v kontextu krajiny Novoměstska a Žďárských vrchů. Zajímavé jsou i jeho tipy na výlety ve zdejší oblasti i vzdálenějších lokalitách.

Knížku doporučuji, jelikož je ideálním zdrojem hlubšího poznání této problematiky.Zájemci se o ni mohou přihlásit přímo panu Daňkovi na emailové adrese karel.danek@racom.eu nebo si ji mohou zakoupit v Knihkupectví u Salvatora v Novém Městě na Moravě, Knihkupectví Šemrincová a Informačním centru ve Žďáru nad Sázavou anebo v IC v Jihlavě.