Kopeček u StudnicJaderná elektrárna Dukovany - pára z chladících věží


Schneeberg

Hora vysoká 2076 metrů nad mořem se nachází ve východní části rakouských Alp. Od Kopečku je to k ní 206 kilometrů a spatřit ji lze na jižním horizontu, přesněji na 186 stupních mezi Holým vrchem (Na Nivách) a kopcem se stožáry u Cyrilova.

Dominantou kopce, který dosahuje 822 metrů nadmořské výšky jsou tři stožáry sloužící pro výzkum námrazy. Výhled ze samotného vrcholu není možný, protože je zalesněný. Výhled je možný z úbočí, kudy vede polní cesta. Pozorovatel se může pokochat především jižním a jihozápadním horizontem. Spatřit lze kopce u Třebíče, páru z Jaderné elektrárny Dukovany, výrazné vrchy Českomoravské vrchoviny jako například 69 km vzdálenou Javořici se svým televizním vysílačem či Křemešník nebo Čeřínek a mnohé další. Kopeček nabízí nejlepší možnost ke spatření hory Schneeberg v rakouských Alpách vzdálené 206 km v rámci Žďárských vrchů. V mezeře mezi stromy severním směrem lze částečně pozorovat hřebeny Krkonoš.

Pro zobrazení si rozklikněte panorama:

Kopec se nachází nad malou obcí Studnice. Přístup k němu je možný buď pěšky či na kole po zelené turistické trase nebo autem po polní cestě vedoucí od silnice ze Studnic, která se napojuje na silnici č. 354. 


Krkonoše na severu

Alpy

Světlo při průchodu atmosférou může procházet místy s různou hustotou. Paprsky tak nemusí mít rovnou dráhu. Výsledek je následující. Na obzoru se můžou objevit i místa jinak za ním schovaná. Jak můžete vidět níže - kromě Schneebergu se vyjevily i další alpské hory.