Kopeček u Studnic


Jaderná elektrárna Dukovany - pára z chladících věží

Alpy

Světlo při průchodu atmosférou může procházet místy s různou hustotou. Paprsky tak nemusí mít rovnou dráhu. Výsledek je následující. Na obzoru se můžou objevit i místa jinak za ním schovaná. Jak můžete vidět níže - kromě Schneebergu se vyjevily i další alpské hory.

Ötscher v Ybbstalských Alpách vzdálený 205 km
Ötscher v Ybbstalských Alpách vzdálený 205 km

Schneeberg

Hora vysoká 2076 metrů nad mořem se nachází ve východní části rakouských Alp. Od Kopečku je to k ní 206 kilometrů a spatřit ji lze na jižním horizontu, přesněji na 186 stupních mezi Holým vrchem (Na Nivách) a kopcem se stožáry u Cyrilova.

Malé Karpaty na Slovensku

Dominantou kopce, který dosahuje 822 metrů nadmořské výšky jsou tři stožáry sloužící pro výzkum námrazy. Samotný vrchol neposkytuje výhled, jelikož je zalesněný. Útěchou budiž jihozápadní úbočí se stožáry. 

Pozorovatel se může pokochat především jižním a jihozápadním horizontem. Spatřit lze kopce u Třebíče (Mařenka, Klučovská hora), páru z Jaderné elektrárny Dukovany, výrazné vrchy Českomoravské vrchoviny jako například 69 km vzdálenou Javořici se svým televizním vysílačem či Křemešník nebo Čeřínek a mnohé další. Částečně je vidět i Jihlava. 

V rámci Žďárských vrchů nabízí Kopeček nejlepší možnost ke spatření hory Schneeberg v rakouských Alpách vzdálené 206 km, dalekohledem je možné rozlišit i několik alpských vrcholků. V mezeře mezi stromy severním směrem lze částečně pozorovat hřeben Krkonoš s Luční a Studniční horou.

Na podzim roku 2018 se mi povedlo vyfotit i Malé Karpaty na Slovensku.

Pro zobrazení si rozklikněte panorama:

Kopeček se nachází nad malou obcí Studnice. Přístup k němu je možný buď pěšky či na kole po zelené turistické trase nebo autem po polní cestě vedoucí od silnice ze Studnic, která se napojuje na silnici č. 354. 


Krkonoše na severu

Javořice

Pára z JE Temelín, větrná elektrárna u Věžnice a vrch s vysílačem Skalky

Jihlava

A jak je to na Kopečku s inverzí?

Zejména v zimním období tento často vyskytující se jev pomůže k dalekým výhledům. Známé jsou především výhledy na horách. Občas se ale inverzní vrstva nachází v nižších výškách, a tak se dá inverze využít k pěkným výhledům i u Studnic v 800 metrech nad mořem. Za jasných nocí během inverze se může naskytnout parádní podívaná.