Pasecká skála

Skalní vrchol dosahující nadmořské výšky 819 metrů. Je oblíbený zejména mezi horolezci a příznivci skalního lezení. Tvoří ho tři skaliska zvaná Omšelý hřeben, Pernštejn a Vyhlídka. Poslední z nich je zpřístupněno pro návštěvníky, nahoře se nachází zábradlí. 

Z Vyhlídky se nám nám naskytne pohled na hlavní hřeben Žďárských vrchů, jemuž dominuje hřbet Křoviny. Nepřehlédnutelný je i masiv Buchtova kopce s radarovou kupolí. Pokud panuje vhodné počasí, lze severním směrem spatřit Orlické hory, za Buchťákem Kralický Sněžník a SV směrem oblast Svitavska s četnými větrnými elektrárnami a přes 90 kilometrů vzdáleným pohořím Jeseníků. Severním směrem je párkrát do roka viditelná i Sněžka, vzdálená 127 km. 

Panorama ke shlédnutí

K Pasecké skále vede zelená a modrá turistická trasa. Nejsnažší přístup je půl kilometru pěšky po zelené trase od parkoviště u silnice č. 354.

Nejvyšší hora České republiky Sněžka v Krkonoších je vidět těsně nad stromy v sedle vlevo od Malinské skály na 349°. Vzdálenost mezi Paseckou skálou a Sněžkou činí 127 kilometrů. Vhodnou dobou, kdy je možno Sněžku spatřit je období zimních inverzí.

Inverzní oblačnost z Pasecké skály