Devět skal
Na Devět skal se dá dojít po modré značce z Herálce nebo z Křižánek, případně po žluté z Fryšavy pod Žákovou horou nebo Svratky. Autem lze dojet na parkoviště pod Lisovskou skálou a odtud dále po žluté turistické trase asi 1,5 km pěšky.
Polabí máme z Devíti skal pěkně naservírované...
Nejvzdálenější lokalitu, kterou se mi podařilo spatřit z Devíti skal je Klíč v Lužických horách, patrně nic vzdálenějšího už vidět nepůjde. Napadla mě Milešovka, ale ta je asi o dalších 15 km dál, navíc o pár stupňů jižněji, kde by mi ve výhledu překážely Železné hory. Nicméně tak jako tak je to bezpředmětné, alespoň v tuto chvíli, jelikož v bezprostřední blízkosti Devítek stojí v západním směru stromy...
Hora, která dělá Žďárským vrchům čest, je druhým nejvyšším vrcholem Českomoravské vrchoviny hned po Javořici, na kterou ztrácí 10 cm. Devět skal má charakter skalního města. To nejvyšší skalisko s vyhlídkou dosahuje 836 metrů nadmořské výšky.
Devět skal se v centrální části Žďárských vrchů asi 2 km jihozápadně od obce Křižánky. Výhled omezují vzrostlé smrky, zejména na východní a západní stranu. I tak je ale jedinečný.
Linie kopců na severu představuje přechod Žďárských vrchů v Železné hory. Za touto linií je vidět velká část Polabské nížiny, ze které vystupuje silueta Kunětické hory u Pardubic nebo vysoké komíny opatovické elektrárny. Polabí ze severu lemují hřbety a hřebeny Krkonošského podhůří a za nimi se zvedají Krkonoše. Několik stupňů na severovýchod obzor lemujte Broumovská vrchovina a Vraní hory. Na Krkonoše navazují západním směrem Jizerské hory, dokonce i Ještěd, i hrad Trosky nebo Ralsko! Z Devíti skal je dokonce vidět i hora Klíč v Lužických horách, která je vzdálená 162 km. Jižní směr nabízí krásnou zalesněnou a zvlněnou krajinu Žďárských vrchů.
Panorama
Naše nejvyšší horstvo Krkonoše je vzdálené asi 120 km.
Že z Devíti skal je vidět Ještěd jsem věděl, ovšem Trosky byly pro mě velikým překvapením. Jedná se o ty dva zuby vpravo.