Devět skal

Cesta na vrchol

Na Devět skal se dá dojít po modré značce z Herálce nebo z Křižánek, případně po žluté z Fryšavy pod Žákovou horou nebo Svratky. Autem lze dojet na parkoviště pod Lisovskou skálou a odtud dále po žluté turistické trase asi 1,5 km pěšky.

Pohled do Polabí

Nejvzdálenější lokalitu, kterou se mi podařilo spatřit z Devíti skal je Klíč v Lužických horách, patrně nic vzdálenějšího už vidět nepůjde. Napadla mě Milešovka, ale ta je asi o dalších 15 km dál, navíc o pár stupňů jižněji, kde by ve výhledu překážely Železné hory. Nicméně i tak je to bezpředmětné, alespoň v tuto chvíli, jelikož v bezprostřední  blízkosti Devítek stojí v západním směru stromy...

Nejvyšší vrch Žďárských vrchů a druhá nejvyšší Českomoravské vrchoviny hned po Javořici, na kterou ztrácí 10 cm. Devět skal má charakter skalního města. To nejvyšší skalisko s vyhlídkou dosahuje 836 metrů nadmořské výšky. 

Devět skal se v centrální části Žďárských vrchů asi 2 km jihozápadně od obce Křižánky. Výhled omezují vzrostlé smrky, zejména na východní a západní stranu. I tak je ale jedinečný.

Výhled

Linie kopců na severu představuje přechod Žďárských vrchů v Železné hory. Za touto linií je vidět část Polabské nížiny, ze které za dobré viditelnosti vystupuje silueta Kunětické hory u Pardubic nebo vysoké komíny opatovické elektrárny. Polabí ze severu lemují hřbety a hřebeny Krkonošského podhůří a za nimi se zvedají Krkonoše. Několik stupňů na severovýchod obzor ohraničuje Broumovská vrchovina a Vraní hory. Na Krkonoše navazují západním směrem Jizerské hory, vlevo může být vidět i Ještěd, hrad Trosky nebo Ralsko! Z Devíti skal je dokonce vzácně vidět i hora Klíč v Lužických horách, vzdálená 162 km. Na jihu je vidět centrální hřbet Žďárských vrchů s Křovinou.

Panorama

Krkonoše jsou vzdálené asi 120 km.

Že z Devíti skal je vidět Ještěd jsem věděl, ovšem Trosky byly pro mě velikým překvapením. Jedná se o ty dva zuby vpravo.