Buchtův kopec

Místními nazýván "Buchťák" je 813 metrů nad mořem vysoký vrch, nápadně připomínající svým vzezřením spíše už horu. Nachází se v bezprostřední blízkosti městysu Sněžné, na svém jihovýchodním úbočí má vesnici Daňkovice, avšak vrchol samotného vrchu se nachází v katastrálním území vesničky Krásné, která se nalézá v údolí řeky Svratky o dva kilometry dále na severovýchod.

Vrch je snadno rozpoznatelný díky velké modré kopuli na věži, která na něm byla v druhé půli minulého století vybudována. Jedná se o radiolokační zařízení sloužící pro pokrytí především civilního leteckého provozu nad Českou republikou. Hora je nejvyšším obydleným místem Žďárských vrchů a vrchol věže se dokonce nachází o pár jednotek metrů výše, než nejvyšší přirozený vrchol zdejší chráněné krajinné oblasti - vrch Devět skal. 

Buchtův kopec je nejizolovanější osmistovkou Žďárských vrchů a jeho úbočí se svažují hluboko do údolí Milovské kotliny na západě, Svratky na severu a severovýchodě, Krásenského potoka na východě a Fryšávky na jihu. Převýšení mezi vrcholem a dny některých údolí, ve kterých se často tvoří mlhy, což je nápadné zejména během inverzního počasí, dosahuje až 250 metrů a více.

Výhled

Vrchol byl po desetiletí zalesněný bez výhledu. Nicméně v důsledku řádění kůrovce došlo ke kácení na severovýchodní straně, odkud se na vrcholu otevřel výborný výhled přímo od silnice v bezprostřední blízkosti budovy stejným směrem až na pohoří na severní hranici - Orlické hory, Králický Sněžník a Jeseníky. Dokonce i nejvyšší vrcholky Krkonoš lze spatřit, pokud sejdeme pár metrů po severním úbočí a nalezneme mezeru mezi stromy. Za výborný výhled vděčí Buchtův kopec mimojiné i své pozici v severovýchodním koutu Žďárských vrchů, což znamená, že ve výhledu na severovýchod nebrání žádné jiné vysoké kopce.

Na místě se nachází dřevěné odpočívadlo.

Panorama (pro zobrazení v maximální velikosti klikněte na libovolné z nich)

Panoramatické fotografie poskytl Miroslav Hrnčíř, kterému bych zde chtěl rád poděkovat. Skvělou práci o výhledech z Buchtova kopce odvedli také Švandovi z Daňkovic a která je k dispozici zde na webu obce Daňkovice.

Výhled z radarové věže

Výhled také poskytuje radarová věž, především obsluze ŘLP, případně hostům, kteří využívají možnost zdejšího ubytovaní a též zájemcům, kteří si návštěvu předem domluví. Z ochozu věže je výhled možný na všechny strany a vskutku jedinečný. Na severozápadě lze dohlédnout až na Ještěd, Jizerské hory, Krkonoše, na severu Broumovskou vrchovinu a Orlické hory, na severovýchodě Králický Sněžník, Svitavsko, Jeseníky, na východě Drahanskou vrchovinu, při troše štěstí snad i Kněhyni a Smrk v Beskydech, na jihovýchodě Sýkoř s Děvínem opodál, na jihu a jihozápadě vrchy a kopce Českomoravské vrchoviny a na západě centrální hřbet Žďárských vrchů s Železnými horami vpravo od něj.

Cesta na vrchol

Pokud cestujete autem, tak nejsnažší přístup je od městysu Sněžné po silnici č. 353 do Daňkovic, případně pak dále po účelové silnici přímo až na vrchol. Pro cyklisty a peší pak nahoru vede řada značených turistických tras ze Sněžného, Daňkovic, Podlesí nebo Krásného. V těchto okolních obcích se lze též i občerstvit.

Buchtův kopec, výhled z věže 2018, pro zobrazení klikněte na vybrané fotografie

Děkuji Ing. Regentovi a všem pracovníkům ŘLP, díky kterým mohly tyto fotografie vzniknout.